Luottamustoimet

Valikoitu luottamustehtäväkokemus:

Eduskuntavaaleista 2015 asti olen toiminut Kokoomuksen kansanedustajana. Lisää valtiopäivätoiminnastani (puheeni, aloitteeni ja kysymykseni) voit lukea eduskunnan sivuilta: https://www.eduskunta.fi/FI/kansanedustajat/Sivut/1323.aspx 

  • Kansanedustaja, Kokoomuksen eduskuntaryhmä, 2015-
    • Hallintovaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
    • Lakivaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
    • Ympäristövaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
    • Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 09.06.2015 -
    • Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.06.2015 -
    • Tulevaisuuden kunta – parlamentaarinen työryhmä (varapuheenjohtaja) 1.1.2016 -
    • Rintamaveteraaniasiain neuvottelukunta (varajäsen) 01.10.2015 -
    • Poliisiasiain neuvottelukunta (jäsen) 23.11.2015 -
    • Partioparlamentin puheenjohtaja 23.6.2015 -
    • Suuri valiokunta (jäsen) 05.05.2015 – 08.06.2015
    • Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 – 08.06.2015
    • Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 – 08.06.2015
  • Pohjois-Pohjanmaan liitto, maakuntahallituksen jäsen 1.1.2016 –
  • Eduskuntavaaliehdokkaana kevät 2015, 4556 ääntä ja kok-listalla 1. (18 ehdokasta)
  • Kokoomuksen puoluevaltuuston puheenjohtaja 15.6.2014–
  • Eurovaaliehdokkaana kevät 2014, 5766 ääntä ja kok-listalla 11. (20 ehdokasta)
  • Suomen Kuntaliitto, hallituksen varajäsen 5.6.2013–
  • Uuden Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja 12.11.2012 – 15.6.2015
  • Kunnallisvaaliehdokkana Oulussa 2012, 1128 ääntä  ja kok-listalla 1. (100 ehdokasta).
    Voit tutustua
    sidonnaisuuksiini ja kampanjabudjettiinivaalirahailmoituksen kautta.
  • Kokoomuksen puoluevaltuuston jäsen, 1. varapuheenjohtaja 29.9.2012-15.6.2014
  • Oulun kaupunginhallituksen puheenjohtaja, 16.5.2011-31.12.2012
  • Kansanedustajaehdokkaana Oulun vaalipiirissä 2011. 2644 ääntä, kok-listalla 4. (18 ehdokasta)
  • Uusi Oulu: yhdistymishallituksen jäsen ja Verkosto-Oulu-toimikunnan jäsen 8/2010-11/2011
  • Kokoomuksen Oulun valtuustoryhmä (17 valt. + 5 varavalt.), puheenjohtaja 2009–6/2011
  • Oulun kaupunginvaltuuston 1. varapuheenjohtaja 2009-2010
  • Kunnallisvaaliehdokkaana Oulussa 2008, 518 ääntä ja kok-listalla 6. (100 ehdokasta)
  • Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan kokoomuksen työryhmäsihteeri,2.10.2008-2009
  • Kokoomuksen ympäristöverkosto, 2. sihteeri 25.9.2008 – 31.1.2015
  • Eduskunnan partioparlamentin sihteeri, 4/2007-6/2010
  • Kansanedustajaehdokkaana Oulun vaalipiirissä 2007, 1846 ääntä, kok-listalla 7. (17 ehdokasta)
  • Oulun seutuvaltuuston jäsen 2005-2012
  • Oulun seudun ympäristölautakunta, puheenjohtaja 2005-2008
  • Maakuntavaltuutettu, P-P:n liitto 2005-2008
  • Nuorisofoorumin jäsen, P-P:n liitto 2005-2008
  • Kaupunginvaltuutettu, Oulun kaupunki 1.1.2005–
  • Kunnallisvaaliehdokkaana Oulussa 2004, 283 ääntä, kok-listalla 12. (100 ehdokasta)
  • Oulun Kokoomuksen Nuorten puheenjohtaja 2006-2007
  • Pohjois-Pohjanmaan Kokoomuksen piirihallituksen jäsen 2005
  • Oulun Läänin Kokoomusnuorten piirihallituksen jäsen 2005

LIIKUNTA JA SEURAKUNTATOIMINTA

  • Oulun tuomiokirkkoseurakunta: seurakuntaneuvoston jäsen 2011-2012, Oulun seurakuntayhtymä: yhteinen kirkkovaltuusto: valtuutettu 2011–
  • Suomen Palloliitto, Grassroots-strategiavaliokunnan jäsen, maaliskuu 2010-2012
  • Suomen Palloliiton Pohjois-Suomen piiri, hallituksen jäsen 2009-2010, tyttö- ja naisvaliokunnan puheenjohtaja 2009-2010, liittokokousedustaja 2009-2011
  • Oulun tuomiokirkkoseurakunta: seurakuntaneuvoston varajäsen, Oulun seurakuntayhtymä: varavaltuutettu ja hautaustoimen johtokunnan puheenjohtaja 2007-2010
  • Läänin liikuntaneuvoston jäsen 2007-2009
  • ONS, Oulu Nice Soccer, hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja 2007-2009
  • PoPLi:n eli Pohjois-Pohjanmaan Liikunta ry. hallituksen jäsen 2006-2009, lapsi- ja nuorisovaliokunnan pj. 2007-2009

YMPÄRISTÖ, OYY, OULUN YLIOPISTO, TEK, RIL, 

  • Tekniikan Akateemiset (TEK), valtuutettu 6/2011-5/2014, hallituksen jäsen 9/2011-6/2014
  • Pohjois-Suomen opiskelija-asuntosäätiö, PSOAS, hallituksen jäsen 2010-2012
  • Vanhojen puheenjohtajien klubi, VPK, Oulun yliopiston ylioppilaskunta, presidentti2006-2012
  • Oulun Etelä- ja Keskipohjalainen osakunta, rahastonhoitaja 2003-2005, pj 2006, seniori 2007
  • RIL:n Pohjois-Suomen osasto, hallituksen jäsen 2005-2007, sihteeri 2006-2007
  • Oulun yliopiston Ympäristöpainoalan johtoryhmä, opiskelijajäsen 2003-2005
  • Oulun yliopistotyön neuvottelukunta, opiskelijajäsen 2003-2004
  • Oulun yliopiston ylioppilaskunta, edustajiston varajäsen 2004-2005
  • Oulun ylioppilaskunnan strategiatyöryhmän puheenjohtaja 1.4.2004-2005
  • Oulun yliopiston ylioppilaskunta, hallituksen jäsen
    ympäristö-, tasa-arvo- ja kehitysyhteistyöasiat 1-10/2003
    hallituksen puheenjohtaja 16.10.2003-31.12.2003
  • Prosessi- ja ympäristötekniikan osastoneuvosto, opiskelijajäsen 2002-2003, varajäsen 2004-2005
  • RIL- Suomen Rakennusinsinöörien Liiton hallituksen jäsen, PLO:lla 2002
  • Oulun yliopiston Ympäristörakentajakillan puheenjohtaja 2002, rahastonhoitaja2001

 POHJANMAAN KOKOOMUS, ILMAJOEN KUNTA

  • Kansanedustajaehdokkaana Vaasan vaalipiirissä 2003, 743 ääntä, 7.sija
  • Varavaltuutettu, Ilmajoen kunta 2001-2004
  • Ympäristö- ja rakennuslautakunnan jäsen, Ilmajoen kunta 2001-2004
  • Kirkkovaltuutettu, Ilmajoen seurakunta 1999-2004
  • Nuorisotyön johtokunnan jäsen 1999-2002, puheenjohtaja 2003-2004
  • Pohjanmaan Kokoomuksen varapuheenjohtaja 2001-2003
  • Pohjanmaan Kokoomusnuorten puheenjohtaja 2001-2003 

NUORISOJÄRJESTÖT ILMAJOELLA

  • Tukioppilaiden puheenjohtaja ja oppilaskunnan varapuheenjohtaja, Ilmajoen yläaste
  • Oppilaskunnan puheenjohtaja ja sihteeri, Ilmajoen lukio
  • Ilkan partiolaisten rahastonhoitaja 1996-1998, kirjanpitäjä useita vuosia
  • Useita luottamuspaikkoja vuosilta 1998-2001 Ilmajoen Kisailijoissa (yleisseura) ja Ilmajoen Kokoomusnuorissa.

Ansiomerkit luottamustoimista:

  • Kokoomuksen Nuorten Liitto ry: hopeinen ansiomerkki 2008 (22.5.2010), pronssinen 2004 
  • Oulun yliopiston ylioppilaskunta: I luokan ansiomerkki (kunniamerkki)25.2.2006, III luokan ansiomerkki 27.2.2004
  • Kansallinen Kokoomus rp: I luokan harrastusmerkki (valkoinen leijona) 2012, II luokan harrastusmerkki (sininen leijona) 2008, III luokan harrastusmerkki (vihreä leijona) 24.11.2001
  • Suomen Partiolaiset ry. Louhisuden solki, ansiokkaasta toiminnasta vartionjohtajana10.1.1997
FacebookTwitterGoogle+PinterestTumblrShare